پویان فرزین


-متولد سال 1367 در شیراز
-شروع به فراگیری موسیقی از سال 1373
-شروع به فراگیری فلوت ریکوردر از سال 1374 نزد آقای وحید بازماندگان
-شروع به فراگیری فلوت از سال 1380 نزد خانم مونا طاهریان
-ورود به دانشکده موسیقی دانشگاه تهران در سال 1385 و ادامه ساز فلوت نزد خانم دکتر آذین موحد.
-شرکت در مستر کلاسهای سمیعیان (1387)، یوهانس لیرتاور (1387)، آیگون برتل (1384).
-یکی از دو منتخب برگزیده برای شرکت در یک دوره آموزشی فشرده در کنسرواتوار آمستردام تحت نظر مارتن روت برای یادگیری فلوت باروک.
-سابقه تدریس فلوت و مباحث نظری موسیقی از سال 1382
-سابقه تدریس فلوت به کودکان (بالای سه سال) از سال 1382.
-فعالیت های جنبی: نوشتن پراکنده مقالاتی در مجله موسیقی فرهنگ و آهنگ، عضو انجمن فلوت ایران، برگزاری کارگاه های آموزشی و اجرای کنسرت‌های مختلف  و آشنایی به نوازندگی فلوت باروک و ریکوردر

 

 


 

فلوت من :

 

پس از راهیابی به دانشگاه تهران برای تحصیل در زمینه نوازندگی ساز فلوت،  فرصتی شد تا علاقه خود در زمینه موسیقی قدیم و بخصوص موسیقی باروک را با جدیت بیشتری دنبال کنم. در ابتدا خانم دکتر آذین موحد به من مدلی پلاستیکی از فلوت باروک قرض دادنذ تا بتوانم با چالش‌های نوازندگی فلوت باروک بیشتر آشنا شوم. پس از آن در بهمن سال 1387 در جشنواره فجر (به عنوان مترجم و هماهنگ کننده) با نوازنده ویلن باروک، یوهانس لیرتاور آشنا شدم و از این طریق نوازنده مشهور فلوت باروک مارتن روت را شناختم در اواخر همان سال با راهنمایی‌های این نوازنده و مشورت‌های سازنده فلوت، سفارش یک فلوت باروک را دادم.

 

این فلوت که به فلوت یک کلیدی پس از ناوست معروف و از چوب درخت شمشاد و کلید نقره ساخته شده، توسط سازنده ساز چیره دست فریدجاف آرین (Fridtjof Aurin ) در سال 1388 ساخته شده است.

فلوت باروک


اصل این فلوت چهار تکه‌ای در کلکسیونی شخصی در شهر فرانکفورت نگهداری میشود. این فلوت  مسلما در زمان زندگی پیر ناوست ساخته نشده اما به احتمال قوی یکی از اولین فلوت‌هایی چهار تکه‌ای بوده که در کارگاه ناوست ساخته شده. صدای قوی در هر سه اکتاو، انتوناسیون قوی، آرتیکولاسیون های تمیز در واقع نمایان گر ریشه های فرانسوی این ساز است.


کارگاه ناوست:
تاریخ کارگاه ناوست یک نمونه از کارگاهی خانوادگی با استاندارد بالا است که در طول قرن‌های 17، 18 و 19 فعال بوده.


پیر ناوست (تقریبی 1660- 1709) هم دوره ژان ژاک ریپر و  ژان  دو هوتتر بوده حدود 1692 او مالکیت کارگاه اتین فرمونت (Etienne Fremont ) در پاریس، که از قبل در آن کار می‌کرد را گرفت. بعد از مرگ او در سال 1709 کارگاه وی به فعالیت خود زیر نظر بارب (همسر وی) و بعد از سال 1719 توسط ناپسری وی دلرابله (Delerablée ) ادامه داد
در سال 1715 بارب ناوست که از خانواده سازنده سازهای موسیقیایی پلتیه بود ملغب به عنوان “maître faiseur d’instruments de la maison du Roy“ شد که برای یک زن در قرن 18 داشتن این عنوان  برای یک زن بسیار عجیب بوده. کارگاه او از شهرت جهانی بهرمند شد. و احتمالا اولین فلوت 4 تکه‌ای در کارگاه او ساخته شد.
بارب در سال 1726 فوت کرد و پس از مرگ پسرش در سال 1734، بیوه او با توماس لات، سازنده ساز که از سال 1722 در کارگاه ناوست کار میکرد ازدواج کرد. از آن پس کارگاه ناوست تا اواخر قرن 18 توسط خانواده لات به فعالیت خود ادامه داد.